грделица

О нама

Првог јануара 1978. године, сходно изменама и допунама Закона о здравственој заштити, којима је основна здравствена заштита сагледана као јединствена и недељива целина, формирана је ООУР Дом здравља – Лесковац, која обезбедјује основну здравствену заштиту за 150.653 становника који живе у 144 насељених места. ООУР Дом здравља – Лесковац је настала спајањем ООУР Опште медицине и делова Педијатријске службе и Завода за здравствену заштиту.

Ови делови Медицинског центра, који су ушли у састав Дома здравља у Лесковцу, функционисали су у неадекватним условима, често у адаптираним сеоским кућама, или у капацитетима који су градјени за потребе здравства, али нису више били у стању да одговоре савременој организацији здравствене службе. Такодје и кадровски потенцијал новоформираног Дома здравља био је скроман. Због тога, одмах после конституисања ООУР Дома здравља, као приоритетни задаци у његовом развоју били су изградња нових капацитета и кадровско јачање.

Године 1978. отпочела је изградња дечјег и школског диспанзера. Овај објекат пуштен је у рад 1. маја 1978. године. У 1980. години изградјена је здравствена станица у Печењевцу и здравствене станице у Орашцу и Јашуњи. У 1981. години изградјене су здравствене станице у Турековцу и Белановцу и здравствена амбуланта у Богојевцу. У 1982. години изградјен је најзначајнији објекат – Дом здравља у Лесковцу.

Упоредо са изградњом ових капацитета улагано је и у реконструкцију оних објеката Дома здравља који су тиме могли да одговоре својој намени. Извршена је реконструкција водоводних и електричних инсталација и извршена просторна адаптација свих здравствених станица у граду, старе зграде Дечјег и Школског диспанзера, затим здравствене станице у Манојловцу, здравствених амбуланти у Разгојни, Доњој Локошници и Доњем Бријању. Адаптиран је школски простор за смештај зубних амбуланти у основним школама ”Петар Тасић”, ”Васа Пелагић”, ”Коста Стаменковић” и у школама усмереног образовања ”Зеле Вељковић” и ”Раде Металац”.

Изградјени објекти и набављена опрема укључени су у функцију у оптималном року, а проценат искоришћености је врло висок. Поред градјана лесковачке општине, услуге користе и градјани осталих општина у региону, па и шире.

Упоредо са изградњом и опремањем капацитета, у овом периоду дошло је до кадровског јачања ООУР-а Дома здравља у Лесковцу. Од 286 радника (1. јануара 1978. године) укупан број запослених је нарастао на 532 (у 1985.години). Највећи број новопримљених радника је са високом стручном спремом, односно у Дому здравља 1978. године било је 66 са високом стручном спремом, а у 1985. години 172 радника.

У тренутку формирања у Дому здравља су функционисале следеће службе: Служба опште медицине, Центар за здравствену заштиту деце и омладине, Завод за здравствену заштиту радника, Специјалистичко дијагностичка служба и Служба поливалентне патронаже. Ове службе су обављале своју делатност у оквиру четири диспанзера, тринаест здравствених станица, 12 здравствених амбуланти и једног саветовалишта.

Усавршавајући организацију рада и приближавајући здравствену службу потребама градјана, а захваљујући просторним могућностима, набављеној опреми и ангажованим кадровима, у периоду од 1978 до 1985. године формиране су следеће нове службе: Хигијенско – епидемиолошка служба, Служба социјалне медицине са медицинском статистиком, Службе хитне медицинске помоћи, регионалне службе, службе за здравствену заштиту жена и службе кућног лечења и медицинске неге.

Формирано је пет нових диспанзера, четири здравствене амбуланте и прерасле у здравствене станице, отворене четири нове здравствене амбуланте, пет зубних амбуланти у школама и формирано неколико саветовалишта. Организовањем поменутих служби и стварањем материјалних и стручних услова за њихово функционисање, као и јачањем ранијих служби, Дом здравља у Лесковцу је постао једна од најразвијенијих организација основне здравствене заштите у Републици Србији.

Показатељи економског раста ООУР-а Дома здравља – Лесковац, су практично неупоредиви, имајући у виду услове пословања у периоду од 1978. године до данас. Навешћемо само да је укупан приход у тренутку формирања био 34.567.627. динара, а по завршном рачуну за 1985. годину износио је 475.873.686. динара.

Садашњи степен развоја Дома здравља – Лесковац омогућио је да ова ООУР-а пружи годишње око 2.300.000 различитих здравствених услуга (19 услуга на једног осигураника). С обзиром на добру дистрибуцију здравствених капацитета и кадрова, коришћење здравствене заштите у потпуности одговара захтевима и потребама тадних људи и градјана на подручју које Дом здравља – Лесковац обезбедјује здравственом заштитом.

Огранак Дома здравља у Грделици

ОРГАНИЗАЦИЈА РАДА ДЗ ЛЕСКОВАЦ – ОДЗ У ГРДЕЛИЦИ

 1. Оделење за здравствену заштиту одраслог становништва

Оделење пружа здравствену заштиту на подручју које покрива Огранак преко:

Матична станица у Грделици;

  •  Матична станица у Грделици;
  • Здравствене станица Предејане;
  • Здравствена станица В,Грабовница;
  • Здравствена амбуланта Вел.Копашница;
  • Здравствена амбуланта Тулово;
  • Здравствена амбуланта Вел.Сејаница.

a)       Матична станица у Грделиоци

Обезбеђује основну здравствену заштиту за 11 насељена места са 7028  активних осигураника  ( укупан број здрав. картона).

На реализацији програма рада, раде 5 лекар специјалиста опште медицине и  6 мед. сестара са средњом медицинском школом.

Радно време оделења је у две смене , радним даном од 07-20 суботом и недељом  од 07-14. За време државних и верских празника радно време лекара И медицинске сестре одвија се на основу Решења о одређивању празничног рада у времену од  07 до 14 .

b)       Здравсвена станица Предејане

Обезбеђује здравствену заштиту грађана за 11 насељених места са око 3.000 здравствених картона, где је подручје изразито планинско и од седишта Огранка ЗС удаљено 10 км.

На реализацији програма рада, раде 2 лекара опште медицине И 2 медицинске сестра са средњом медицниском школом и 1 администратор.

Радно време службе опште медицине одвија се у две смене у времену од 07 – 20 , од понедељка до петка, прва и друга субота у месецу  од 07 – 14 . За време државних и верских празника радно време лекара И медицинске сестре одвија се на основу Решења о одређивању празничног рада у времену од 07 до 14 .

c)          Здравствена станица Велика Грабовница

 Здравствена станица Велика Грабовница обслужује И пружа здравствену заштиту за три насељена места са око 2.800 здравствених картона.

На реализацији програма рада,раде 2 лекара (један лекар спец. из опште медицине И један лекар опште медицине) 1 медицинска сестра са сред.мед. школом  и 1 администратор

Радно вреем службе опште медицине одвија се у једној смедни од 07 до 14  понедељак-петак И прву идругу суботу умесецу  од 07 до 14 . За време државних И верских празника радно време лекара И медицинске сестре одвија се на основу Решења о одређивању празничког рада у времену од 07. до 14 .

 d)         Здравствена амбуланта Велика Копашница

 Обезбеђује здравствену заштиту за четири насељена места са 1.200 здравствена картона.

Од седишта Огранка удаљена је 8 км.

Радно време службе опште медицине одвија се у једној смедни од 07 до 14  понедељак-четвртак од 07 до 14 .

За време државнихпразника не дежурају.

е) Здравствена амбуланта Тулово

Обезбеђује здравствену заштиту за три насељена места са око 830 здравствених картона.

Од седишта Огранка удаљена је 14 км.

На реализацији програмских задатака ради један лекар опште медицине И једна медицинска сестра са средњом медицинском школом.

Радно време службе опште медицине одвија се у једној смени о 07 до 14  уторак , четвртаки и петак од 07 до 14 .

За време државни хпразника не дежурају.

 e)     Здравствена амбуланта Велика Сејаница

 Обезбеђује здравствену заштиту за три насељена места са око 500 здравствених картона.

Од седишта Огранка удаљена је 7 км.

На реализацији програмских задатака. ради један лекар опште медицине И једна медицинска сестра са средњом медицинском школом.

Радно време службе опште медицине одвија се у једној смедни о 07 до 14  три пута седмично (понедељак, среда и петак).

За време државнихпразника не дежурају.

 2- ОДЕЛЕЊЕ ЗА СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ ПОСЛОВЕ И МЕДИЦИНСКУ ДИЈАГНОСТИКУ

а) Одсек за здравствену заштиту жена

Обезбеђује специјалистичку И саветовалишну здравствену заштиту жена за 7266 корисника, односно око 3500 здрав. картона На реализацији програмских задатака ради један лекара специјалисте из гинекологије  И једна медицинска сестра са средње медицинском школом.

Радно време  одвија се у једној смедни од 07 до 14.30  од понедељка до петка И једна радна субота.

У оквиру одсека једном седмично ради саветовалиће за жене у Предејану И то средом од 07 до 11 .

б) Одсек за интерну медицину
в) Одсек за здравствену заштиту радника
г) Одсек лабораторијске дијагностике
д) Одсек за радиолошку дијагностику

3. ОДЕЛЕЊЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНУ ЗАШТИТУ ДЕЦЕ И ОМЛАДИНЕ

Обезбеђује специјалистичку И саветалишну здравствену заштиту деце И омладине

a)     Обухват деце од 00 до 06 година за  1.050 корисника

b)     Обухват деце од 07 до 18 година за   2.422 корисника

На оделење раде  3 лекара специјалисте из педијатрије,  4 медицинске сестре са средњом медицинском школом.

Рад на оделењу  одвија се у две смене у времену од 07 – 20  од понедељка до петка, а суботом од 07 до 14 .

За време државних И верских празника радно време лекара И медицинске сестре одвија се на основу Решења о одређивању празничког рада у времену од 07  до 14 .

4. ОДЕЛЕЊЕ ЗА ПРЕВЕНТИВНУ ЗДРАВСРТВЕНУ ЗАШТИТУ И ПОЛИВАЛЕНТНУ ПАТРОНАЖУ

Оделење се налази у поткровљу матичне зграде, на пословима ангажован  је један лекар – епидемиолог , санитарни техничар, статистичар и  4 патронажне сестре.

  • Одсек за поливалентну патронажу
  • Одсек за превентивну здравствену заштиту и статистику

Обезбеђује пантронажу за 35 насељена места са 16722 становника на подручју Огранка кроз систематку обраду породице, индивидуалним посетама породици, месној заједници, школи, државним И привредним институцијама.

На реализацији плана рада,раде 4 медицинских сестара са средњом медицинском школом.

Радно време патронаже је радним даном од 07-14 и једна субота у месецу од 07-14.

5. ОДЕЛЕЊЕ ЗА СТОМАТОЛОШКУ ЗДРАВСТВЕНУ ЗАШТИТУ

Обезбеђује стоматолошку здравствену заштиту грађана за 35 насељена места у којима живи 16722  становника.

На реализацији плана рада , раде 3 стомстолога и4 мед.сестре

Радно време службе је радним данима у две смене  од 07-20 и три суботе у месецу од 07 -14 .

 6.ОДЕЛЕЊЕ ХИТНЕ МЕДИЦИНСКЕ ПОМОЋИ СА КУЋНОМ НЕГОМ

 На реализацији програма рада, раде 6 лекара опште медицине ,7 медицинских сестара са срењом школом и 1 са високом мед. школом   и 6 возача сан. возила

 Радно време ХМП са кућном негом у радним данима викендом и за време државних и верских празника  од 00-24.